Závěť
Notář Vám sepíše závěť. Originál závěti zůstává uložen u notáře a existence závěti je evidována v centrální evidenci závětí vedené Notářskou komorou České republiky.
Sepsání závěti
Závěť je nejobvyklejším pořízením pro případ smrti. Je to jednostranný projev vůle, kterým osoba pro případ své smrti zůstavuje svým dědicům pozůstalost nebo podíly na ní v jiných poměrech, než kdyby došlo k dědění ze zákona. V závěti lze zřídit případně i odkaz.
Typy závětí podle občanského zákoníku jsou
- napsaná vlastní rukou zůstavitele
- sepsaná jinak než vlastní rukou zůstavitele za přítomnosti dvou svědků
- závěť s úlevami pro situaci ohrožení života
- závěť ve formě notářského zápisu
Sepsání závěti notářem oproti jiným formám dává jistotu, že závěť bude mít ty důsledky, které pořizovatel zamýšlel a pozůstalost bude skutečně podle jeho vůle projednána. Originál závěti sepsané notářem zůstává vždy uložen u notáře a informaci, že závěť byla sepsána, notář zapisuje do elektronické Evidence právních jednání pro případ smrti vedené Notářskou komorou České republiky.
Zrušení závěti
Zůstavitel má právo závěť kdykoli zrušit, a to pořízením nové závěti nebo odvoláním stávající závěti. Odvolat závěť lze například zničením listiny anebo výslovným prohlášením o odvolání závěti učiněným v takové formě, jaká se vyžaduje pro pořízení závěti. Závěť lze kdykoliv změnit či odvolat i u jakéhokoli jiného notáře, než který ji sepsal. Zvláštním případem odvolání závěti je vydání závěti pořízené ve formě notářského zápisu zpět pořizovateli.
Nepominutelný dědic
Při formulaci závěti je třeba mít na paměti práva nepominutelných dědiců. Těmi jsou děti zůstavitele a nedědí-li, pak jejich potomci. Rozsah práva nepominutelných dědiců na jejich zákonný dědický podíl je stanoven u nezletilého potomka na tři čtvrtiny jeho zákonného podílu a u zletilého potomka na jednu čtvrtinu zákonného dědického podílu. Vynechání nepominutelného dědice v závěti zakládá jeho právo na vyplacení jeho povinného dílu ostatními dědici v závěti zahrnutými.
Odkaz
Odkaz je jednostranným právním jednáním pro případ smrti, kterým zůstavitel dává na úkor pozůstalosti určitou majetkovou výhodu někomu, kdo není jeho dědicem. Odkazovníkovi se tak zřídí pohledávka, jíž je zatíženo dědictví povinností vydat určitou věc nebo zřídit určité právo ve prospěch odkazovníka.
Hlavní význam odkazu spočívá v tom, že odkazovník na rozdíl od dědice není zatížen povinností přispět na úhradu zůstavitelových dluhů.
Odkaz je proto možné využít například při poskytnutí věcí zůstavitelem k dobročinným účelům, aniž by charitativní organizace podstupovala riziko předluženého dědictví nebo musela čekat na výsledek dědického řízení.
V případě spolků může být ustanoven dědicem pouze subjekt s právní osobností, jako podnikatelský subjekt, zájmové sdružení, obecně prospěšná společnost a podobně. Pokud má kupříkladu spolek pro ochranu zvířat právní osobnost, může být dědicem Vašeho majetku.
Notář pro vás
- sepíše závěť ve formě notářského zápisu
- zaeviduje závěť do centrální evidence pořízení pro případ smrti vedené Notářskou komorou ČR
Co je potřeba k sepsání závěti
- občanský průkaz
- údaje o dědicích: jméno, datum narození a bydliště
- identifikační údaje případné právní osobnosti
Kolik stojí sepsání závěti
Sepsání závěti notářem stojí Kč 2.400,- plus DPH a související úkony a listiny obvykle ve výši cca Kč 1.000,- plus DPH.
Nejjistějším pořízením závěti je její sepsání notářským zápisem.
Objednat sepsání závěti
Zvolte případ, vyplňte potřebné údaje a odešlete objednávku.