Výhrada práva věřitele

Pro ochranu své pohledávky může věřitel učinit výhradu práva dovolat se neúčinnosti právního jednání dlužníka.

Občanský zákoník dává věřiteli možnost domáhat se právní neúčinnosti takového dlužníkova jednání, které zkracuje uspokojení vykonatelné pohledávky věřitele, typicky dluhu ve splatnosti.

Děje se tak tzv. odpůrčí žalobou, ve které se věřitel může dovolat neúčinnosti právního jednání dlužníka, k němuž ovšem došlo za zákonem stanovených okolností a ve z nich plynoucích lhůtách dle §590-§599 občanského zákoníku. Tyto lhůty jsou tři, a sice posledních pět let, poslední dva roky, poslední rok.

Pokud se tedy kupříkladu přihodí souhra skutečností, že dlužník se zbavil majetku před třemi lety, ovšem za okolností, na které se vztahuje lhůta pro možnost dovolání se neúčinnosti právního jednání "v posledních dvou letech", pak odpůrčí žaloba nebude nic platná.

 

Dlužník si půjčil na základě smlouvy o zápůjčce peníze se splatností za pět let. Pro zajištění své pohledávky sepsal věřitel s dlužníkem dohodu o svolení k exekuci dlužníkova majetku pro případ nesplacení dluhu dle podmínek smlouvy.

Koncem druhého roku běhu půjčky dlužník daruje své nemovitosti synovi, protože dohoda o svolení k exekuci jej nijak neomezuje v disponování s vlastním majetkem.

Po uplynutí pěti let se věřitelova pohledávka stane splatnou, avšak dlužník ji neuhradí. Věřitel má sice dohodu o svolení k exekuci, ale dlužník tou dobou už žádný majteke nemá, anebo alespoň ne v takové výši, aby pokryl splátku dluhu.

Věřitel se tedy může dovolat neúčinnosti právního jednání dlužníkova, a sice darování jeho nemovitostí synovi. Synovi ovšem žádný otcův úmysl zkrátit věřitele nebyl znám, takže se na tento převod vztahuje lhůta "v posledních dvou letech". To tedy znamená, že možnost podat odpůrčí žalobu pro dovolání se neúčinnosti právního jednání je v době splatnosti dluhu již přes rok vyloučená.

Proto musí věřitel učinit výhradu práva dovolávat se neúčinnosti takového právního jednání a prostřednictvím notáře ji nechá doručit obdarovanému synovi dlužníka. Tím si věřitel zajistí, že v budoucnu nepřijde při vymáhání dluhu o právo postihnout nemovitosti, které dlužník pozbyl darováním či jinak.

Věřitel musí notáře o úkon požádat a notář o žádosti sepíše protokol. Samotné oznámení o výhradě buď věřitel notáři předá v písemné formě, nebo ho učiní před notářem přímo do protokolu.

Notář oznámení zašle osobě, kterou věřitel určil. Typicky tomu, kdo s dlužníkem uzavřel smlouvu nebo má z jednání dlužníka prospěch, například dlužníkem obdarovaná osoba.

Učinění výhrady má za následek, že věřiteli lhůta k dovolání se neúčinnosti právního jednání neběží, dokud se jeho pohledávka nestane vykonatelnou, tedy že od okamžiku doručení oznámení až do vykonatelnosti pohledávky se běh lhůt pro dovolání se neúčinnosti právního jednání zastavuje.

Notář pro vás

  • sepíše protokol o oznámení o výhradě
  • doručí oznámení adresátovi

 

Co je potřeba k sepsání zástavní smlouvy

  • údaje věřitele: jméno, datum narození a bydliště
  • údaje dlužníka: jméno, datum narození a bydliště
  • údaje adresáta oznámení: jméno, datum narození a bydliště
  • identifikační údaje případné právní osobnosti v roli dlužníka či věřitele
  • výše pohledávky

Objednat výhradu práva věřitele

Zvolte případ, vyplňte potřebné údaje a odešlete objednávku.

Zvolte případ