Správce pozůstalosti

Správce pozůstalosti je osoba fyzická či právnická, která vykonává správu Vašeho majetku náležejícího do dědictví až do doby ukončení dědického řízení. Listinu o ustanovení správce pozůstalosti Vám může sepsat pouze notář.

Správce pozůstalosti po smrti zůstavitele spravuje pozůstalost nebo její část až do skončení dědického řízení, aby se zabránilo případným škodám na děděném majetku bez jeho správy či vedení. Zůstavitel může povolat správce celé pozůstalosti nebo její části a rovněž může určit, jaké má správce pozůstalosti povinnosti a zda a jak bude odměňován.

Povolání správce pozůstalosti vyžaduje formu veřejné listiny, tedy notářského zápisu. Pokud je správci známo, že byl povolán za správce pozůstalosti, ujme se správy pozůstalosti, jakmile se dozví, že zůstavitel zemřel. Jinak se správce pozůstalosti ujme správy, jakmile je o tom vyrozuměn soudem. Správce vykonává prostou správu pozůstalosti, tudíž činí vše, co je nutné k zachování pozůstalostního majetku, který spravuje.

Tento institut má velký význam zejména v případech, kdy je zůstavitel například vlastníkem společnosti, ve které je současně jednatelem. Má jen nezletilé dítě a manželku, která s chodem společnosti nemá nic společného.

Zůstavitel tedy povolá listinou sepsanou notářským zápisem správce části pozůstalosti, a sice obchodního závodu, čili společnosti, přičemž jako správce určí důvěryhodnou osobu, která je s provozem obchodního závodu obeznámena. Zůstavitel tím zajistí, aby po dobu trvání řízení o pozůstalosti byl zajištěn řádný provoz a správa společnosti, dokud nebude zřejmé, kdo se stane jejím dědicem.

Správce pozůstalosti může z funkce kdykoli odstoupit, avšak nesmí tak učinit v nevhodnou dobu ani jinak odstoupením porušit své povinnosti k řádné správě, jinak nahradí škodu, která jeho jednáním vznikla. Odstoupení z funkce správce pozůstalosti je potřeba doručit pozůstalostnímu soudu.

Notář pro vás

  • sepíše listinu o ustanovení spráce pozůstalosti ve formě notářského zápisu
  • zaeviduje listinu do centrální evidence pořízení pro případ smrti vedené Notářskou komorou ČR
     

Co je potřeba k sepsání listiny o ustanovení správce pozůstalosti

  • občanský průkaz
  • údaje o správci dědictví: jméno, datum narození a bydliště
  • identifikační údaje případné právní osobnosti
  • souhlas osoby s jejím ustanovením za správce pozůstalosti
     

Kolik stojí sepsání listiny o ustanovení správce pozůstalosti

Sepsání listiny o ustanovení správce pozůstalosti notářem stojí Kč 2.000,- plus DPH a související úkony a listiny včetně poplatku za zápis do Evidence právních jednání pro případ smrti obvykle ve výši cca Kč 1.000,- plus DPH.

Objednat ustanovení správce pozůstalosti

Zvolte případ, vyplňte potřebné údaje a odešlete objednávku.

Zvolte případ