Dědictví
Hlavní činností notáře v dědické agendě je vypořádání dědictví po zemřelé osobě v rámci pozůstalostního řízení. Notář zde vystupuje v roli soudního komisaře, což znamená, že se jedná o soudní řízení, a tudíž nespadá do oblasti objednatelného úkonu. Kromě toho ovšem notář sepisuje i listiny upravující budoucí dědické poměry, které lze objednat u jakéhokoli notáře.
Závěť
Notář Vám sepíše závěť. Originál závěti zůstává uložen u notáře a existence závěti je evidována v centrální evidenci závětí vedené Notářskou komorou České republiky. Závěť lze kdykoliv změnit či odvolat i u jakéhokoli jiného notáře, než který ji sepsal.
Vydědění
Notář Vám sepíše listinu o vydědění, pokud jsou pro to zákonem stanovené důvody. Originál této listiny zůstává u notáře a její existence je evidována v centrální evidenci závětí vedené Notářskou komorou České republiky. Listinu o vydědění lze kdykoliv změnit či odvolat.
Zřeknutí se dědictví
Tuto smlouvu uzavíráte se svým potomkem a ten se v ní zřekne dědického práva po Vás. Tato smlouva řeší situaci, kdy za svého života obdarujete některého ze svých potomků a chcete, aby z ostatního Vašeho majetku již nic nedědil. Majetek z dědictví se tak po vaší smrti rozdělí pouze mezi zbývající neobdarované potomky.
Dědická smlouva
Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, na základě kterého lze zdědit majetek. Dědickou smlouvu nelze jednostranně zrušit, a pokud ji uzavřou manželé, rozvodem se automaticky neruší práva a povinnosti z ní plynoucí.
Správce pozůstalosti
Správce dědictví je osoba fyzická či právnická, která vykonává správu Vašeho majetku náležejícího do dědictví až do doby ukončení dědického řízení, aby se zabránilo případným škodám na děděném majetku bez jeho správy či vedení. V listině o ustanovení správce dědictví vymezíte, kdo má tuto funkci vykonávat a rozsah jeho správy. Správce musí se svým ustanovením souhlasit.