Notářská úschova
Notář přijímá do notářské úschovy závěti, listiny, cenné papíry a peníze. Důvody a účely mohou být různé podle toho, o jakou úschovu se jedná.
O přijetí listiny do úschovy jakož i o jejím vydání je sepsán protokol s tím, že listina je z úschovy vydána pouze tomu, kdo o její uložení požádal nebo jeho zmocněnci, který má k vyzvednutí speciální plnou moc.
Notář přijímá do úschovy peníze za účelem vydání konkrétní osobě po splnění podmínek či naplnění určitých skutečností stanovených v protokolu o úschově, jejímiž účastníky jsou složitel, příjemce a notář jako správce.
Závěti
V případě, že si sepíšete závěť sami, můžete si ji uložit u notáře do notářské úschovy. Takto uložená závěť je vedena v centrální evidenci závětí u notářské komory ČR. Zajistíte tak, že po vaší smrti nezůstane nenalezena, nebude ztracena, či s ní nebude jinak manipulováno.
V případě úmrtí pořizovatele tohoto právního jednání pro případ smrti je tato listina automaticky předána příslušnému soudnímu komisaři, tedy notáři, který byl pověřen projednáním pozůstalosti.
Listiny
Listinou se rozumí ucelený text, který je ukončen způsobem prokazujícím jeho jedinečnost, tedy je opatřen originálním podpisem, razítkem apod. Účelem této úschovy může být její vydání určené osobě, ochrana obsahu listiny před třetími osobami či zachování její existence.
Pro úschovu listiny je podstatné, aby uschované listiny měly právní význam. Do úschovy tak nelze přijmout například osobní korespondenci nebo jiné listiny osobní povahy. Listina musí být proto předána tak, aby bylo možné posoudit její obsah, tedy například nikoliv v zapečetěné obálce.
Cenné papíry
Cenný papír je dokument, s nímž je svázána určitá hodnota, majetek a majetkový prospěch, např. akcie, zatímní listy, podílové listy, směnky, dluhopisy.
Důvody a účely uložení cenných papírů do notářské úschovy jsou zpravidla obdobné jako v případě uložení listin.
Peníze
Notář přijímá do notářské úschovy kupní cenu při prodeji nemovitosti s tím, že poukáže příslušnou částku na účet prodávajícího po splnění daných podmínek, tedy obvykle po zápisu vlastnického práva kupujícího do katastru nemovitostí.
Do notářské úschovy lze ovšem uložit peníze za jakýmkoli obecným účelem pro jejich vydání konkrétní osobě po splnění podmínek či naplnění určitých skutečností stanovených v protokolu o úschově. V tomto ohledu je to tedy obdoba bankovního dokumentárního inkasa.
Kolik tato služba stojí
U peněz a cenných papírů, které skládáte do notářské úschovy, je základem pro výpočet odměny jejich nominální respektive tržní hodnota. V případě závětí a listin je poplatek stanoven paušální částkou. Orientační ceny za jednotlivé úschovy si můžete spočítat na této kalkulačce.
Pokud Vám notář sepíše kupní smlouvu a současně přijme kupní cenu do notářské úschovy, činí poplatek za úschovu pouze 10% z tarifu oproti případu, kdy by úschova byla prováděna samostatně.
Objednat notářskou úschovu
Zvolte případ, vyplňte potřebné údaje a odešlete objednávku.