Nadace a nadační fond
Nadace či nadační fond se zakládá nadační listinou ve formě notářského zápisu, a to k veřejně prospěšnému nebo dobročinnému účelu.
Nadace i nadační fond se zakládají nadační listinou ve formě notářského zápisu, a to k veřejně prospěšnému nebo dobročinnému účelu.
Zákon zakazuje založit nadaci za účelem podpory politických stran a hnutí nebo jiné účasti na jejich činnosti, jakož i založit nadaci sloužící výlučně výdělečným cílům.
Název nadace musí obsahovat slovo „nadace“ a rovněž označení poukazující na její účel.
Nadační listinou může být pořízení pro případ smrti nebo zakládací listina. Zakládací listina může být pořízena jednou nebo více osobami, které však musí vždy ve věci nadace jednat jednomyslně. Náležitosti nadační listiny stanoví občanský zákoník.
Založení nadace pořízením pro případ smrti nabývá účinnosti smrtí zůstavitele, přičemž vklad se do nadace vnáší povoláním nadace za dědice nebo nařízením odkazu. Sepisuje-li pořízení pro případ smrti notář, máte jistotu, že listina bude obsahovat veškeré zákonem stanovené náležitosti.
Vklad do nadace může být peněžitý i nepeněžitý, souhrnná výše vkladů pak musí odpovídat nejméně částce 500.000 Kč. Nepeněžitý vklad do nadace musí splňovat předpoklad trvalého výnosu a nesmí sloužit jako jistina.
Orgány nadace jsou alespoň tříčlenná správní rada a také alespoň tříčlenná dozorčí rada, případně revizor.
Nadační fond má obdobný právní rámec jako nadace, nemá však povinný minimální nadační kapitál a nemusí mít trvalou povahu.
Nadace musí mít tříčlennou správní radu, která bude chod nadace zajišťovat.
Dozorčí rada jako kontrolní a revizní orgán nadace má rovněž alespoň tři členy a musí být zřízena, dosahuje-li nadační kapitál výše alespoň Kč 5.000.000,-
Není-li zřízena dozorčí rada, vykonává její působnost revizor.
To znamená, že pro zřízení a následné zajištění chodu nadace potřebují její zakladatelé nejméně 4 důvěryhodné osoby.
Objednat nadaci nebo nadační fond
Zvolte případ, vyplňte potřebné údaje a odešlete objednávku.